online-destek
Hizmetlerimiz
Bizden Haberler
Yeni Yasa ve Günlük Daire Kiralama

Değerli Konuklarımız ve Site ziyaretçilerimiz bilindiği üzere günlük daire kiralama işi bir çok kişi tarafından KORSAN olarak yapılmaktadır. Firma adı altında yapan işletmeler parmak sayısını geçmeyecek kadar azınlıkta görülmüştür. AKGRUP olarak hizmetlerimizin tümü faturalandırılmaktadır. Daha öncede bildiri yaptığımız üzere İçişleri Bakanlığının 11.10.2013 tarihinde aldığı karar gereği günlük kiralık ev işletmeleri pansiyon statüsünde ruhsatlandırılacak. Uzun süren spekülasyon ve tartışmaların ardından alınan bu karar sektördeki açık ve endişeleri ne derece kapatacak henüz belli değil. Ülkemizde özellikle İstanbul’da bir çok günlük kiralık ev sitelerde genellikle 1+1 dairelerin yoğun olduğu binalarda yapılıyor. Bu evlere pansiyon ruhsatı alabilmek için temel şart bina sakinlerinin oy birliği ile binada pansiyon işletmeciliğine izin vermesi. Fakat bırakın izin vermeyi bir çok kişi oturduğu binada günlük kiralık ev işi yapıldığından bile haberdar değil. Mesela ben günlük kiralık ev işi yapan biri olarak oturduğum binada böyle bir işletmeye müsade etmem, kimsenin de edeceğini sanmıyorum. Aslında mutlaka uyulması gereken bir karar bu. Ailelerin oturduğu binalarda bulunan dairelere her gün kim olduğu belli olmayan değişik, değişik insanları sokmak gerçekten ahlaki bir hareket değil. Şimdi tartışılması gereken konu pansiyon ruhsatı alamadığı halde günlük kiralık ev işi yapan kişilere ne gibi yaptırımlar uygulanacak.

Korsan Günlük Kiralık Ev

İçişleri bakanlığının vakit ayırmaya bile gerek duymadan pansiyon ruhsatı alsınlar değip geçtiği bu yasa sektörde hiç bir şeyi değiştirmez emin olun. Ben tamamı kendime ait olan bir binada bu işi yapıyorum. Kimlik kaydı zaten yapıyordum, dolayısı ile benim için değişen bir şey olmayacak. Vergi ödemeyen, kimlik kaydı yapmayan bu merdiven altı günlük kiralık ev işletmecileri için bu pansiyon yasası hiç bir şey ifade etmeyecek. Hep birlikte gelişmeleri yaşayıp göreceğiz.

Tek Çözüm Sıkı Denetim
Bu işin tek çözümü sıkı denetim. Günlük kiralık ev firmalarının tamamı müşterilerini İnternet ten buluyor. Kurulacak bir ekip İnternet ten bu firmalara müşteri gibi ulaşıp, ruhsat ve vergi yeterliliğini denetleyebilir. Gerekli mevzuatı yerine getirmeyen kişilere de caydırıcı cezalar yazılırsa eminim sektör kısa sürede temizlenir.

Günlük kiralık ev işi yasal mı diye sorarsanız elbette yasal, her şey sizin elinizde. İmkanlarınız yasal olarak bu işi yapmanıza el vermiyorsa sektörde bu işten ekmek yiyen firmalara zarar vermemek, yasaları çiğnememek ve suç işlememek adına bu işe girmemelisiniz.


#

GUNLUK KIRALAMA

Gunluk Daire Kiralama Hizmetlerimiz

DETAYLI BILGI ICIN TIKLAYIN
#

HAFTALIK KIRALAMA

Haftalik Daire Kiralama Hizmetlerimiz

DETAYLI BILGI ICIN TIKLAYIN
#

AYLIK KIRALAMA

Aylik Daire Kiralama Hizmetlerimiz

DETAYLI BILGI ICIN TIKLAYIN
#

RENT A CAR

Soforlu, Soforsuz Oto Kiralama Hizmetlerimiz

DETAYLI BILGI ICIN TIKLAYIN
#

KASKO SiGORTA

Kasko Sigorta Hizmetlerimiz

DETAYLI BILGI ICIN TIKLAYIN